Lek iz prirode: Jedite maline, odlične su za zdravlje
Samo 100 grama malina dnevno obezbeđuje polovinu dnevne doze vitamina C.
Zahvaljujući obilju ovog značajnog nutrijenta, malina je voće koje je direktno odgovorno za očuvanje vitke linije i jak imunitet. Sa aspekta zdravlja značajna je i činjenica da je ovo voće izuzetno bogato antioksidansima, tako da štiti od brojnih oblika raka.
Malinu u svetu voća izdvaja i činjenica da mogu da je jedu čak i dijabetičari, naravno u manjoj količini.
Osim što je niskokalorična pa se preporučuje u mnogim dijetama, malina obiluje vlaknima koje čuvaju srce i poboljšavaju probavu. Vlakna koja se u njoj nalaze odlična su za pravilnu funkciju creva i “pročišćavanje” krvnih sudova.
Ako želite zdravu i lepu kosu i kožu, treba da imate makar jedan obrok od malina dnevno. Takođe, ovo voće se nalazi u mnogim kremama za hidrataciju. Malina podstiče proizvodnju kolagena i ublažava bore.
Za one koji imaju blago povišenu temperaturu, malina je pravi lek, bilo da se jede sveža ili da se od nje napravi sok.
List od maline može da se koristi da se napravi čaj. On pomaže u slučaju menstrualnih, ali i stomačnih tegoba. Za pripremu čaja jednu kašiku lista maline prelijte sa 2,5 decilitara vode.
U malinama najviše uživamo zbog jedinstvenog ukusa, ali to je tek delić onoga što dobijamo u ovom lekovitom voću.
BOGATA ANTIOKSIDANSIMA
Malina je izuzetno bogata snažnim antioksidansima koji deluju protivupalno, sprečavaju delovanje štetnih mikroba i oštećenje telesnih stanica. Među njima su antocijanin (daje malini crvenu boju), resveratrol (usporava starenje), pterostilben (važan je za moždane funkcije) te elagitanin, koji se gotovo isključivo nalazi u malinama, a istraživanja pokazuju da smanjuje rizik od raka.
SADRŽI VITAMIN C
Među antioksidansima u malini je i vitamin C – 100 grama plodova malina sadrži čak 44% preporučene dnevne količine vitamina C. U malini se nalaze i vitamini B grupe, te vitamini E i K. 3. Malina je dobar izvor kalijuma, a sadrži i gotovo sve ostale minerale, npr. magnezijum, mangan, bakar.
ČISTI KRVNE SUDOVE
Osim što je niskokalorična (100 g svežeg ploda maline ima otprilike 52 kalorije), malina obiluje vlaknima – odlična kombinacija za dobru probavu i zdravo srce. Naime, vlakna su nužna za pravilnu funkciju creva i “pročišćavanje” krvnih sudova.
VITKOST
Malina sadrži ketone koji povoljno deluju na šećer u krvi, te potiču metabolizam masti, sprečavajući tako njeno taloženje u organizmu. Neki preparati za mršavljenje sadrže ketone maline.
ZDRAVA KOŽA I KOSA
Za lepšu kožu i kosu trebalo bi da se uzima barem jedan obrok malina dnevno. Ekstrakti maline često se koriste u kozmetici za hidrataciju. Od semenki čileanske maline dobija se ulje bogato esencijalnim masnim kiselinama koje su sastavom “srodne” prirodnoj masnoći ljudske kože. Ulje čileanske maline koristi se i kao prirodno sredstvo za zaštitu od sunca.
ČAJ ZA PREHLADE
Od listova maline priprema se lekoviti čaj (1 kašiku suvih listova maline prelijte sa 2,5 dcl vrele vode) koji se od davnina koristi kod menstrualnih tegoba i neplodnosti jer povoljno deluje na zdravlje materice. Čaj se preporučuje i kod prehlade, upale grla, kašlja, crevnih upala, proliva, hemoroida, kožnih bolesti.
SNIŽAVAJU TEMPERATURU
U narodnoj medicini sok i sirće od maline koriste se za sniženje povišene telesne temperature.
Podelite da i drugi pročitaju:
Fotografija: pixabay.com, izvor: novosti.rs, alo.rs